Teraźniejsza Prawda nr 531 – 2014 – str. 58

POTRZEBNA LEKCJA Z LISTU DO RZYMIAN 8:28

JEGO CEL – JAKI ON JEST?

     Słowo „Jego” odnosi się do Boga Jehowy, naszego Niebiańskiego Ojca. Jego celem jest Jego wieczny Plan. On jest zawarty pierwszorzędnie w zarysach Przymierza Sary, a drugorzędnie w innych zarysach Przymierza Związanego Przysięgą. Tym celem jest wybór klasy wybranej jako potomstwo Abrahama, które ma błogosławić wszystkie ludzkie dzieci. Bos­ki Plan ma różne zarysy, lecz ogólnie mówiąc, ma dwa zarysy – zarys wyborczy i wolnej łaski. Wolna łaska rozciąga się na całą ludzkość. Do wyborcze­go zarysu szczególnie odnoszą się słowa „Jego cel”. Chociaż Boskim celem jest błogosławienie każde­go, to innym Jego celem jest zgromadzenie przed­stawicieli do wykonania tego dzieła – czterech klas wybranych i klasy quasi-wybranej. Zgromadzenie wiernych Starożytnych Godnych zostało zakoń­czone przed pierwszym adwentem naszego Pana, a całe Maluczkie Stadko i Wielka Kompania zostały skompletowane podczas rozszerzonego żniwa Wie­ku Ewangelii. Rozumiemy, że niektórzy Młodociani Godni pozostają w tym czasie, od 1954 roku, z nami, z klasą Poświęconych Obozowców Epifanii.

     Bóg nadal rozwija Swe wybrane klasy (prócz Maluczkiego Stadka i Wielkiej Kompanii) oraz Swe ąuasi-wybrane klasy jako podrzędne części przed tysiącletniego potomstwa Abrahama, aby mogły mieć udział w błogosławieniu niewybranych w nadchodzącym Królestwie i jego panowaniu prawdy i sprawiedliwości. Tak, poświęceni naszych dni są miej­scem Boskiego przebywania, spotykania się i bło­gosławienia ludu. Oświeceni Duchem, pobudzani Duchem poświęceni są odbiorcami tej wielkiej łaski.

     Kiedy całe przed tysiącletnie potomstwo Abrahama zostanie zebrane, wtedy Bóg wypełni Swe zarządzenia dotyczące błogosławienia niewybranych. Ten werset odnosi się do wyboru spośród ludzkiej rodziny wiernych, aby byli Jego pośrednikami w błogosławieniu pozostałych.

     My nadal żyjemy w tym rozszerzonym czasie Żniwa, poznając Boskie zasady odnoszące się do całego poświęconego ludu Bożego, który jest przed-tysiącletnim potomstwem Abrahama, ponieważ ci wszyscy wierni miłują Boga. Bóg używa doświadczeń, On pozwala by przychodziły na nich w tym życiu, by działały dla ich dobra

„POWOŁANI ZGODNIE Z JEGO CELEM”

     Do nich skierowane jest powołanie. Słowo „powołanie” jest używane w Biblii w różnych znaczeniach. W najszerszym sensie obejmuje ono wszystko co Bóg czyni, zapraszając ludzi najpierw by wyszli z grzechu, potem do Królestwa, czyli zaprasza do mądrości, do usprawiedliwienia, do uświęcenia oraz wyzwolenia. Ono jest używane, by określić każdy z tych kroków oddzielnie lub dwa czy trzy z nich razem, jak tego dowodzą poniższe wersety:

     2Piotra 1:10: „Dlatego bracia, bądźcie bardziej pilni, by – wasze powołanie i wybór uczynić pewnym, bo jeśli te rzeczy będziecie czynić, nigdy się nie po­tkniecie”. Tutaj powołanie odnosi się do usprawiedliwienia, które może być zapewnione przez sprawiedliwe życie.

     Zatem to słowo jest użyte w znaczeniu zaproszenia do uświęcenia przez poświęcenie. Ponadto jest ono używane w znaczeniu zaproszenia dla Kościoła, by przezwyciężył wszystkich jego duchowych wrogów, oraz do udziału w pierwszym zmartwychwstaniu – w wyzwoleniu. 2Piotra 1:3 (KJV): „Jego Boska moc dała nam wszystkie rzeczy, które dotyczą życia i pobożności, przez poznanie Tego, który nas powołał przez chwalę i cnotę” (1Piotra 5:10; Żyd. 5:10).

     W innych wersetach ono jest używane w dwóch, trzech lub we wszystkich czterech znaczeniach (Rzym. 1:6,7; 1Kor. 1:9, 26-29; Efez. 4:1; 1Tes. 2:12). W naszym wersecie słowo „powołani” odnosi się do zaproszenia by stać się potomstwem Abrahama, by się poświęcić i oddać swoje wszystko Bogu.

poprzednia stronanastępna strona