Teraźniejsza Prawda nr 531 – 2014 – str. 51
koniec „siedmiu czasów” pogan – 2520 lat, od 607 przed Chr. do 1914 roku.
Czasy Pogan odnoszą się do tego okresu, podczas którego Bóg odebrał Izraelowi typiczne królestwo, aż do czasu, gdy ustanowi j ego antytyp, prawdziwe Królestwo Boże w rękach Mesjasza. W tym okresie On pozwala, by rządy tego świata dzierżawiły władzę w tym celu, aby mogły próbować podźwignąć się same. Ten okres pokrywa się również z czasem, w którym Jeruzalem jest deptane przez pogan; zarówno cielesny, jak i duchowy Izrael są poddane tym władzom (Ezech. 21:27; Łuk. 21:24).
POSTĘP PROROCZEJ INTERPRETACJI
Pastor Russell nie był pierwszym, który zastosował okres 2520 lat do Czasów Pogan. William Miller i jego towarzysze dokładnie określili długość czasu, lecz zamiast rozpocząć od czasu usunięcia Sedekiasza w 607 roku przed Chr., brat Miller rozpoczął liczenie czasu od 677 roku przed Chr., czyli od zniewolenia Izraela przez Asarhaddona w czasie panowania Manasesa. Przyjmując tę datę jako punkt początkowy, wyciągnął wniosek, że rok 1843 będzie końcem „czasów pogan”. Jeszcze przed bratem Millerem, ten proroczy okres 2520 lat był znany tym, którzy badali Pismo Święte. Najwcześniejsza publikacja, jaką możemy znaleźć na ten temat, pochodzi z 1823 roku, kiedy to Anglik, John Aquila Brown, napisał książkę zatytułowaną Spokojna Fala lub Ostatni Tryumf Błogosławionego i Jedynego Możnego Króla Królów i Pana Panów, będącą rozwinięciem tajemnic podanych przez Daniela i Świętego Jana. W tej książce Brown liczy 2520 lat, od 604 roku przed Chr. do 1917 (ten sam rok, w którym według niego skończyło się 1335 dni Daniela; nawiasem mówiąc, on wnioskuje, że koniec 1290 lat przypada na rok 1873). On nie wiązał wyraźnie tego okresu z Czasami Pogan, lecz z „siedmioma czasami” drzewa Nabuchodonozora (Dan. 4). Jest również interesujące, że Brown właściwie zrozumiał (i opublikował to w 1810 roku), iż 2300 lat i 70 tygodni rozpoczyna się w tym samym czasie, chociaż datował ten okres od 457 przed Chr. do 1843 roku.
Po ruchu Millera, inni badacze Biblii podjęli tę proroczą naukę i rozwinęli ją do bardziej dokładnej postaci, w jaką wierzymy obecnie. Wśród nich wyróżniali się N.H. Barbour i J.H. Paton. Choć brat Russell nie był pierwszym, który opublikował i rozpowszechnił poglądy związane z 2520 latami Czasów Pogan, to był pierwszym, który dokładnie zrozumiał ich końcową datę (1914) i rozpowszechnił na cały świat tę biblijną naukę.
Pierwszy opublikowany artykuł na ten temat, pióra brata Russella możemy znaleźć w Badaczu Biblii (wydanym przez brata George Storrsa) z października 1876 roku.
![]() |
CZASY POGAN: KIEDY SIĘ ZAKOŃCZĄ?
NAPISANE PRZEZ CHARLESA T. RUSSELLA
(październik 1876-Badacz Biblii, tom XXI, nr 1, całkowity numer 313)
„Będzie Jeruzalem deptane przez pogan, aż się wypełnią czasy pogan” (Łuk. 21:24). Niewątpliwie nasz Pan zamierzał przekazać uczniom pewną wiedzę i prawdopodobnie ona była skierowana bardziej do uczniów naszych dni niż do wczesnego kościoła. Zbadajmy zatem co znaczyły czasy prorocze, które były w Chrystusie. Oczywiście, jeśli to jest jedna z tajemnych spraw Boga, to nie możemy jej odkryć; lecz jeśli jest tajemnicą, to dlaczego Jezus
O niej wspomina? Jeśli zostanie objawiona, należy do nas. Czy będziemy zgadywać lub przypuszczać? Nie, udajmy się do Boskiego skarbca. Zbadajmy Pismo Święte, by znaleźć klucz. Jezus nie przepowiada deptania Jeruzalem stopami pogan, w taki sposób, jak było ono deptane przez Rzym w tamtym czasie. Jednak mówi nam, jak długo to będzie trwać, zatem uczniowie myśleli „iż wówczas On ma wyzwolić Izraela”.
Wierzymy, że Bóg dał klucz. Wierzymy, że On nie czyni nic, czego nie objawiłby Swym sługom. Czyż nie znajdujemy części tego klucza w 3Moj. 26:28-33? „Karać was będę przez siedem czasów dla grzechów waszych … i spustoszę ziemię waszą … I rozproszę was między poganami.” Izrael nie słuchał