Teraźniejsza Prawda nr 519 – 2011 – str. 57
MŁODOCIANI GODNI
Młodzieńcy wasi widzenia widzieć będą – (Joela 2:28)
Część 2
(8) Psalm 72:3: „Przyniosą góry ludowi pokój, a pagórki sprawiedliwość”. Cały ten psalm opisuje tysiącletnie panowanie Chrystusa, dając do zrozumienia, że symboliczne Jeruzalem będzie siedzibą rządu (w. 16). Cztery najwyższe wzniesienia Jeruzalem (dwie góry i dwa pagórki) obrazują cztery wybrane klasy z nasienia Abrahamowego. Ogólnie rzecz biorąc, góra Syjon i góra Moria przedstawiają odpowiednio niebiańską i ziemską fazę Tysiącletniego Królestwa, w którym znajdujemy odpowiednio dwie wyższe wybrane władze Królestwa (w. 16, „wierzch gór”). Góra Syjon, będąc wyższą górą, przedstawia Chrystusa Głowę i Ciało (Psalm 132:13-16; Izaj. 2:3; 24:23; 46:13; 60:14; Joela 2:32; Abd. 17, 21; Żyd. 12:22; Obj. 14:1). Góra Moria, będąc starszą i bardziej zwietrzałą, przedstawia Starożytnych Godnych (to w ziemi Moria Abraham ofiarował Izaaka i zawarte zostało Przymierze Związane Przysięgą, a Salomon zbudował „dom Pański w Jeruzalemie na górze Moria” – 1Moj. 22:2, 16-18; 2Kron. 3:1). Wraz z tymi dwoma górami znajdują się w Jeruzalemie dwa pagórki, przedstawiające dwie mniejsze wybrane władze Królestwa: Akra (znajdująca się wraz z górą Syjon po zachodniej stronie doliny Tyropeon) przedstawia Wielką Kompanię, podrzędną wybraną klasę związaną z Chrystusem, Głową i Ciałem (Syjonem), w duchowej fazie Tysiącletniego Królestwa, a Bezeta (znajdująca się wraz z górą Moria po wschodniej stronie doliny Tyropeon) przedstawia Młodocianych Godnych, podrzędną wybraną klasę związaną ze Starożytnymi Godnymi w ziemskiej fazie Tysiącletniego Królestwa.
(9) Tak jak góra Moria była pierwszą z tych czterech wzniesień literalnej Jerozolimy, którą Izraelici zabudowali, tak podobnie Starożytni Godni byli pierwszą częścią Królestwa, która się rozwinęła. I tak jak góra Syjon była drugim z tych czterech wzniesień, które Izraelici zabudowali, tak Maluczkie Stadko było drugą częścią Królestwa, która się rozwinęła. Tak jak pagórek Akra, jeden z „pagórków”, był trzecim z tych wzniesień, które zostało zabudowane przez Izraelitów, tak Wielka Kompania jest trzecią klasą wśród wybranych władz (podrzędną wybraną władzą) Królestwa, która się rozwinęła. Pagórek Bezeta był czwartym i ostatnim z tych czterech wzniesień, jakie Izraelici zabudowywali, tak też Młodociani Godni są ostatnią z wybranych władz (drugą podrzędną wybraną władzą) Królestwa, jakie się miały rozwinąć. Świat ludzkości jest symbolicznie pokazany przez części doliny literalnego Jeruzalem. A zatem, nauką tego wersetu jest to, że dwie fazy Królestwa współpracujące z podrzędnymi wybranymi władzami Królestwa (Wielką Kompanią i Młodocianymi Godnymi) zostaną użyte przez Jehowę do błogosławienia świata pokojem i pomyślnością poprzez sprawiedliwość zaprowadzoną podczas Tysiąclecia.
ANTYUTYPICZNI LEWICI
(10) Zanim przedstawimy wersety Pisma Świętego na nasz następny punkt, podamy wpierw kilka wstępnych wyjaśnień. Oświeceni bracia przypomną sobie, że (a) w Cieniach Przybytku Lewici są przedstawieni jako typ usprawiedliwionych z wiary, że (b) w P 6 są oni przedstawieni jako typ