Teraźniejsza Prawda nr 510 – 2009 – str. 34

PROROCTWO ABAKUKA

(c.d. z TP 2009,18)

    W naszym letnim numerze omówiliśmy pierwszy rozdział proroctwa Abakuka, który opisuje lament proroka z powodu rażących grzechów cielesnego Izraela – nominalnego ludu Bożego, oraz jego zakłopotanie wynikające z tego, że Bóg pozwala na to, by taki stan rzeczy wciąż trwał; objawienie przez Boga zamiaru pobudzenia Chaldejczyków celem ukarania nominalnego cielesnego Izraela z powodu wielu ohydnych grzechów popełnianych przez Izraelitów; odpowiedź Abakuka, z jednej strony wyrażającego swoją ufność w Boga z powodu Jego przymiotów, a z drugiej strony dającego wyraz zakłopotaniu co do tego, jak pogodzić łaski charakteru Boga z tym, że używa On niegodziwych Chaldejczyków do tego, by ukarać stosunkowo bardziej prawy cielesny Izrael; a na koniec pytanie Abakuka, czy Bóg dozwoli na to, by Chaldejczycy kontynuowali dzieło zniszczenia aż do samego końca. Przystępujemy obecnie do drugiego rozdziału proroctwa, omawiając jego antytypiczne zastosowanie do Żniwa przy końcu Wieku tak, jak widzieli je wierni strażnicy w Czasie Końca.

      Dowody na to, że Abakuk był typem na Pastora Russella, zwłaszcza gdy mowa jest o Habak. 2:1-3, zostały przedstawione już wcześniej.

      Brat Russell podał siebie jako antytyp Abakuka w R 621, 769, 5731, P 3, s. 89, na okładce każdej Strażnicy od 1895 r., na Planie Wieków, a w antytypie tym ujmował także innych wiernych stróżów, np. w R 621, oraz dodatkowo w R 1475, gdzie czytamy: „Bóg mówi (Habak. 2:2) do niektórych jednostek, którym udzielił pewnej miary zdolności do tego, by służyć domownikom i które (w. 1) czuwają (badają Jego Słowo) po to, by poznać, co On chciałby, aby zakomunikowali innym – „Napisz widzenie [to, co ujrzałeś z Boskiej Prawdy], a napisz rzetelnie [przyp. tłum.: „napisz wyraźnie” w angielskim przekładzie A.R.V.] na tablicach”. Brat Russell pisze także: „To w czasie końca antytypiczny Abakuk (Habak. 2:3) oświadczył, że widzenie dotyczące wypełnienia się Planu Bożego ma przemówić i nie skłamie; oraz że do niektórych dzieci Bożych przemówi tak wyraźnie, że tak jak im nakazano, będą one w stanie napisać je na tablicach, by przy ich pomocy inni mogli je z łatwością przeczytać”.

    Brat Johnson podaje w E9, s. 407, że br. Russell jest pokazany w typie Abakuka, zwłaszcza w swoich artykułach „Widok ze Strażnicy” oraz w tomach P 2, 3, 4, niektórych broszurkach i w Miesięczniku Badacza Biblii; w E10, s. XXI stwierdza on: „Brat Russell jest pokazany w licznych wersetach (Izaj. 21:6-10; Ezech. 40:1-47; 12; Habak. 2:1-3; Mat. 20:8; 24:45-47; Łuk. 12:42-46)”, a w E6, s. 630 oraz E9, s. 385 podaje podobne myśli. Włącza także siebie oraz innych w antytypicznego Abakuka: PT ‘38, s. 72, par. 4: „Pan nakazał nam, że mamy pilnować nie tylko samych siebie (…) mamy także pilnować (…) tego, jak rozwija się Prawda Boża (Habak. 2:1)”.

ANTYTYPICZNY ABAKUK

    Antytypiczny Abakuk zajął pozycję uważnego strażnika, stacjonując w wysoko położonym punkcie

poprzednia strona – następna strona