Teraźniejsza Prawda nr 508 – 2009 – str. 4
Nie mamy się dziwić, że Bóg stworzył nas takimi, że pokusy mają przystęp do naszego umysłu, ani nie powinniśmy się modlić o to, by nie mieć żadnych pokus, bowiem gdyby nie pojawiały się takie sugestie, gdyby nie było żadnych pokus, wtedy nie byłoby zwycięstw z naszej strony, nie byłoby przezwyciężania grzechu i onego Złośnika, a przecież wiemy, że właśnie po to jesteśmy obecnie w szkole Chrystusowej. Spodziewajmy się nie tego, że zostaniemy osłonięci przed wszelkimi pokusami, lecz tego, że mamy się uczyć od wielkiego Nauczyciela, jak dać odpór Kusicielowi oraz jak dzięki łasce i pomocy naszego Mistrza wyjść zwycięsko z walki z grzechem. Miara naszego powodzenia w tym konflikcie w dużym stopniu będzie zależała od intensywności naszej wiary w wielkiego Nauczyciela i zaufania żywionego do Niego. Jeśli będziemy pokładać bezgraniczną ufność w Jego mądrość i Jego pomoc w każdym czasie potrzeby, będziemy ściśle podążać za Jego wskazówkami i strzec naszych serc (usposobienia) z wszelką pilnością. Wiara w Boską mądrość jest nam potrzebna po to, byśmy mogli być Mu całkowicie posłuszni, dlatego też zostało napisane: „a to jest zwycięstwo, które zwyciężyło świat, wiara nasza”; to dzięki żywieniu wiary i przejawianiu posłuszeństwa z niej wypływającego będziemy mogli „zwyciężyć przez tego, który nas umiłował” (Rzym. 8:37).
Powinniśmy uznać, że zawarliśmy przymierze z Panem i należymy do Niego. On jest zawsze blisko nas, w każdej próbie, w każdej pokusie. Jego pomoc czeka na nasze zawołanie, obyśmy tylko zechcieli ją przyjąć i postępować zgodnie z Jego wskazówkami. Dlatego też nasze modlitwy powinny być modlitwami o pomoc w czasie potrzeby, jak również o Pańskie błogosławieństwo i opiekę każdego dnia. W chwili pokusy serce powinno wznieść się ku wielkiemu Mistrzowi, w pełnym upewnieniu wiary uznając Jego miłość, mądrość, możność udzielenia nam pomocy i pragnienie, by wszystkie rzeczy dopomagały ku dobremu tym, których On miłuje (Rzym. 8:28). Poproszenie o Jego pomoc w czasie potrzeby bez wątpienia wyjedna nam radę, pomoc i siłę Pana, abyśmy mogli być sprawiedliwi, wierni, czyści i miłujący. Proszenie o Jego pomoc umożliwi nam ciągłe odnoszenie zwycięstw – co dzień, co godzinę, jak również odniesienie ostatecznego zwycięstwa. Jedną z naszych trudności może być to, że szukamy wielkich bitew, a nie korzystamy z tego, co Pan nam zapewnił do zachowywania naszych umysłów w czystości od tajemnych występków – zapominamy o naszych małych bitwach, które są o wiele liczniejsze od tych wielkich, i to w nich odniesiemy większość z naszych zwycięstw i uzyskamy nagrody z nimi związane. „Kto panuje sercu swemu, lepszy jest, niżeli ten, co dobył miasta” (Przyp. 16:32).
Wspaniałe skutki wynikające z zastosowania się do niniejszej rady Pana, wspaniałe osiągnięcia tych, którzy wiernie zachowywali swoje serca z wszelką pilnością, są wyrażone w słowach wersetu zacytowanego na początku niniejszego artykułu oraz w wersetach po nim następujących, które pożytecznie będzie powtórzyć jako żarliwą modlitwę każdego uświęconego w Chrystusie Jezusie: „Ale występki któż zrozumie? od tajemnych występków oczyść mię i od swawolnych [grzechów] zachowaj sługę twego, aby nie panowały nade mną; tedy doskonałym będę, a będę oczyszczony od przestępstwa wielkiego. Niechże będą przyjemne słowa ust moich, i rozmyślanie serca mego przed obliczem twoim, Panie, skalo moja, i odkupicielu mój!” (Ps. 19:13-14, 15). Zastosowanie myśli zawartych w tych wersetach w codziennym życiu jest szczególnie ważne teraz, kiedy zbliżamy się do Pamiątki. W obecnym czasie przeciwnik może przystąpić do nas usiłując utrudnić nam postępowanie do przodu w przezwyciężaniu naszych tajemnych występków i podejmowanie działań zmierzających do ich usunięcia. A zatem jest to szczególny czas na to, byśmy współpracowali z Panem w oczyszczaniu się od tajemnych występków, jak również odrzucali każde zło objawiające się grzesznymi uczynkami. W przypadku typicznej corocznej Paschy, cieleśni Izraelici usuwali cały kwas ze swoich domów, tak samo i my zbliżając się do corocznej anty typicznej Paschy jako duchowi Izraelici usuńmy z naszych serc i umysłów kwas grzechu, błędu, samolubstwa i światowości. Najlepszym sposobem uczynienia tego jest napełnienie się Duchem – „Duchem postępujcie, a pożądliwości dala nie wykonywajcie” (Gal. 5:16). Tak oczyszczeni, będziemy godnie uczestniczyć w tym święcie, nie zostaniemy pochwyceni w żadnym przesiewaniu, które objawiłoby to, że straciliśmy stanowisko w naszej klasie i zostaliśmy odrzuceni od naszego obecnego powołania. Jeśli nie będziemy się oczyszczać, takie niebezpieczeństwo nam zagraża, szczególnie w obecnym czasie. Z tego powodu okres Paschy jest szczególnie niebezpiecznym czasem w naszym życiu, lecz jeśli odpowiednio wykorzystamy pokusy, jakie niesie on ze sobą, będzie to dla nas okres błogosławionego oczyszczania, a zatem czas większej wolności od zła i większego rozwoju w łasce, znajomości i przywilejach służby. Dlatego też módlmy się słowem i czynem: „od tajemnych występków oczyść mnie”.
KTO MOŻE BRAĆ UDZIAŁ W PAMIĄTCE
Po pierwsze i przede wszystkim członkowie Maluczkiego Stadka, członkowie Ciała Chrystusa (1Kor. 12:12-27; Efez. 4:4) otrzymali przywilej uczestniczenia w Pamiątce i to w najpełniejszym znaczeniu. Poprzez uczestnictwo w Pamiątce symbolizowali