Teraźniejsza Prawda nr 491 – 2004 – str. 61
SPRZECIW WOBEC SŁUŻBY WOJSKOWEJ
Z POWODÓW SUMIENIA
W CO WIERZĘ ODNOŚNIE WOJNY?
Lud Pana staje w obliczu trudnych pytań odnośnie wojny i pokoju. Każdy z nas w pewnym momencie życia zadawał sobie pytanie: „W co wierzę odnośnie wojny?” Naszym celem w tym artykule nie jest wpłynięcie na czyjąkolwiek decyzję w tej kwestii, ale poinformowanie i zachęcenie braci, którzy mają mocne obawy co do uczestniczenia w wojnie, i którzy być może rozważają złożenie wniosku o uznanie ich za osoby sprzeciwiające się służbie wojskowej z powodów sumienia. Uważamy, iż ważne jest udzielenie odpowiedzi na to pytanie jak również zapisanie jej na piśmie. Wasze odpowiedzi mogą okazać się pożyteczne dla tych, którzy w przyszłości mogą mieć do czynienia z Systemem Obowiązkowej Służby Wojskowej lub z wojskiem. Odpowiedzi mogą także pomóc tym, którzy borykają się z pytaniami dotyczącymi płacenia podatków na wojnę oraz pracowania w branżach powiązanych z wojną.
CZYM JEST SPRZECIW WOBEC SŁUŻBY WOJSKOWEJ
Z POWODÓW SUMIENIA?
Sprzeciw wobec służby wojskowej z powodów sumienia jest szczerym przekonaniem wypływającym z sumienia, które zabrania jednostce brać udział w zorganizowanym zabijaniu. Sprzeciw ten może dotyczyć wszystkich form wojny lub jej poszczególnych aspektów.
JAKIE RODZAJE OSÓB
SPRZECIWIAJĄCYCH SIE SŁUŻBIE WOJSKOWEJ
Z POWODÓW SUMIENIA
SĄ UZNAWANE PRZEZ PRAWO FEDERALNE?
Rząd [USA – przypis Redaktora] na mocy Ustawy o Obowiązkowej Służbie Wojskowej uznaje dwa rodzaje osób sprzeciwiających się służbie wojskowej z powodów sumienia:
1. Osoby sprzeciwiające się służbie wojskowej z powodów sumienia: (1-0) są to osoby, które z powodu przekonań religijnych, etycznych lub moralnych są „z powodów sumienia przeciwne uczestniczeniu w wojnie w jakiejkolwiek formie”.
2. Osoby sprzeciwiające się braniu udziału w walce zbrojnej z powodów sumienia: (1-A-0) są to osoby, które z powodu przekonań religijnych, etycznych lub moralnych, są przeciwne uczestniczeniu w wojnie w jakiejkolwiek formie, ale które nie sprzeciwiają się wykonywaniu niezwiązanej z udziałem w walce służby (takiej jak bycie sanitariuszem) w siłach zbrojnych. Takie osoby są przydzielane do służby niezwiązanej z walką zbrojną (która może być wykonywana w warunkach bojowych) w Siłach Zbrojnych lub w przypadku poboru mogą zostać przeszkolone bez broni i przydzielone do służby niezwiązanej z walką zbrojną.
DLACZEGO JEST WAŻNE,
BY POMYŚLEĆ O TYM JUŻ TERAZ?
Pobór do wojska lub przymusowa służba wojskowa może zostać wprowadzona w czasie pokoju, a obecnie, kiedy jesteśmy w stanie wojny, pobór może zacząć się w każdej chwili. Został przygotowany plan zarejestrowania i powołania do wojska specjalistów z dziedziny ochrony zdrowia i w przypadku zagrożenia wojennego zostanie on prawdopodobnie zrealizowany zanim wejdą w życie inne środki powoływania do wojska. Na mocy obecnych przepisów osoby sprzeciwiające się braniu udziału w walce zbrojnej z powodów sumienia mają po ogłoszeniu nakazu wcielenia do wojska bardzo mało czasu na udokumentowanie swojej prośby o zwolnienie od służby wojskowej. Ponieważ w takim przypadku byłoby bardzo niewiele czasu, zaledwie dziewięć dni, osoby sprzeciwiające się braniu udziału w walce zbrojnej z powodów sumienia powinny dobrze się zastanowić nad podstawą swojej prośby już teraz. W czasie wojny czy pokoju wczesne udokumentowanie przekonań jest jednym z dowodów ich szczerości. Więcej informacji jest dostępnych w publikacji CCW (Ośrodek ds. Sumienia i Wojny) pt. „Osoby sprzeciwiające się braniu udziału w walce zbrojnej z powodów sumienia a pobór do wojska” (adres podajemy na str. 63)
Jeśli uważasz, iż jesteś osobą sprzeciwiającą się braniu udziału w walce zbrojnej z powodów sumienia, możesz otrzymać formularz na stronie http://www.nisbco.org/What_Do_I.htm, na którym można przedstawić swoją prośbę. Odpowiedzcie na pytania tak jasno i wyczerpująco jak to możliwe. Sporządźcie oddzielny egzemplarz i wyślijcie go do Ośrodka ds. Sumienia i Wojny (CCW) oraz do Layman’s Home Missionary Movement (LHMM) lub agencji doradczej.
Jeśli wyślecie egzemplarz swojego oświadczenia do CCW, doradca przeanalizuje je i wyśle zalecenia, które w przyszłości mogą pomóc w przedstawieniu prośby o uznanie za osobę sprzeciwiającą się służbie wojskowej z powodów sumienia. Zalecamy także zbieranie pism poparcia.
Pisma poparcia są to pisma napisane przez ludzi, którzy dobrze was znają i poświadczą szczerość