Teraźniejsza Prawda nr 487 – 2003 – str. 60

żenią się, a w w. 36  jest użyte do w pełni rozwiniętych, dojrzałych dzieci (synów – R.V.) Bożych oraz zmartwychwstania.

       A na co oczekuje świat? Czy na niedojrzałych, czy też dojrzałych, w pełni rozwiniętych synów Bożych? Z pewnością nie na tych pierwszych, lecz na tych drugich. Jest to bardzo dobrze podkreślone w Rzym. 8:14, 19: „którzykolwiek Duchem Bożym prowadzeni bywają, ci są synami [liczba mnoga od huios] Bożymi”; oraz „stworzenie oczekuje objawienia synów [liczba mnoga od huios] Bożych”. Lecz w międzyczasie, wyjaśnia apostoł, zanim to synostwo [huios-ostwo, w. 23] zostanie w pełni osiągnięte, Kościół najpierw otrzymał „Ducha przysposobienia synowskiego [huiosostwa]” (w. 15) oraz „Tenże duch poświadcza duchowi naszemu [Kościoła], iż jesteśmy dziećmi [liczba mnoga od teknon – w procesie rozwoju, wciąż niedojrzali} Bożymi: A jeźliż dziećmi [liczba mnoga od teknon], tedy i dziedzicami” (wersety 16, 17). A także „samo stworzenie będzie uwolnione z niewoli skażenia na wolność chwały dziatek Bożych” (w. 21). Jest tutaj użyta liczba mnoga od teknon, bowiem wielu podczas szkolenia w restytucji nie zdoła osiągnąć pełnego i ostatecznego synostwa, lecz zostanie zniszczona we Wtórej Śmierci, dlatego też termin huios nie będzie się do nich stosował. Podobnie, apostoł Jan w 1Jana 3:1, 2 mówi o Kościele w ciele jako o „dziatkach”, raczej niż o w pełni rozwiniętych synach: są oni nazwani „dziatkami [tekna, liczba mnoga od teknon, jednostkami wciąż będącymi w procesie rozwoju] Bożymi, teraz dziatkami [tekna, dzieci] Bożymi jesteśmy, ale się jeszcze nie objawiło, czym będziemy [kiedy termin huios będzie miał w pełni zastosowanie]”.

DODATKOWE ZNACZENIE LICZBY 153

      Dzięki tym wstępnym uwagom jesteśmy lepiej przygotowani do zrozumienia tego, jak liczba 153 jako liczba „wielkich ryb” wskazuje na Maluczkie Stadko, przeznaczonych 144 000 członków Ciała Chrystusowego, których Bóg wybrał w Nim przed założeniem świata „do synostwa [huios-ostwa} przez Jezusa Chrystusa dla siebie samego” (Ef. 1:4, 5 – Diaglott).

       Jezus „do swej [greckie eis] własności przyszedł, ale go właśni jego [ludzie} nie przyjęli” (Jana 1:11). Gdyby Go przyjęli, 144 000 (12.000 z każdego pokolenia) składałoby się wyłącznie z Cielesnego Izraela; lecz wielu z nich zostało odłamanych z powodu niedowiarstwa (Rzym. 11:20), w wyniku czego Ewangelia została posłana do pogan, by uzupełnić brakującą liczbę (Dz. 13:46, 47; 15: 14; 28:25-28). Jezus najpierw zaoferował synostwo Żydom, a „którzykolwiek go przyjęli, dał im tę moc [władzę], aby się stali synami [tekna, dziećmi, nowo zrodzonymi, niedojrzałymi synami, mającymi rozwinąć się w dojrzałych Boskich synów – huioi] Bożymi” (Jana 1:12).

      Tak więc, jeśli teraz weźmiemy pod uwagę liczbową wartość hebrajskich liter w wyrażeniu „synowie Boży”, a mianowicie, Beni-Ha Elohim, stwierdzamy, iż wynosi ona dokładnie 153 przedstawiając przez Boga ustaloną liczbę 144 000 tych, którzy po przejściu szkolenia mieli osiągnąć synostwo jako Boskie istoty (2Piotra 1:4). Znaczącym jest to, iż ta liczba 153 została najpierw ukryta we frazie „Synowie Boży” w Starym Testamencie w języku hebrajskim, bowiem powołanie do synostwa w Chrystusie najpierw wyszło wyłącznie do „owiec, które zginęły z domu Izraelskiego” (Mat. 10:6), które były z rasy żydowskiej, z synów Abrahama. Pełne 144 000 „synów Bożych” (których oznacza symbolicznie liczba 153) zostałoby znalezionych w cielesnym nasieniu Abrahama, gdyby niektórzy nie zostali odłamani z powodu niedowiarstwa.

       Podczas Wieku Ewangelii Bóg nawiedził pogan, narody, by wybrać z nich lud, resztę z przeznaczonych 144 000 dla Swego imienia. Razem z tymi spośród Żydów są oni „powołanymi i wybranymi, i wiernymi” (Obj. 17:14), Maluczkim Stadkiem, tymi, którzy są wierni aż do śmierci jako część ofiary Chrystusa za grzech. Ponieważ cierpieli z Chrystusem jako członkowie Jego Ciała, zostają oni uwielbieni razem z Nim w Pierwszym Zmartwychwstaniu jako współdziedzice w Boskiej naturze (Rzym. 8:17). Greckie słowo „współdziedzice” jest bardzo znaczące w tym kontekście; jest nim sugkleronomoi, a jego całkowita wartość liczbowa wynosi 1071, czyli 153×7. Tym sposobem 153 „wielkie ryby” w nieporwanej sieci oznaczają pełną liczbę 144 000 współdziedziców z Chrystusem, członków Jego Ciała, którzy zostali złowieni poprzez powołanie do Boskiej natury oraz do udziału z Nim w niej.

       A to, że te 144 000 jako Nowe Stworzenie, Stworzenie Boże, jest połączone z Jezusem w Pierwszym Zmartwychwstaniu, jest pokazane w greckiej frazie na „Stworzenie Boże”, która jest Ktisis Theou, której całkowita wartość liczbowa wynosi 1224, czyli 153×8. Jak odnotowano w B.S. ’65, str. 71, greckie słowo na „Jezusa to Iesous, a jego wartość liczbowa wynosi 888. Liczba 8 oznacza nie tylko Jezusa, ale także zmartwychwstanie – ósmy dzień (dzień po siódmym tysiącletnim dniu) jest okresem czasu, kiedy zmartwychwstanie ludzkości do doskonałości będzie pełne i zupełne. Kościół w swoim usprawiedliwieniu został uznany za żyjący w ósmym dniu (Tom Ep. 11, str. 392, 393; Tom Ep. 15, str. 710), a jego zmartwychwstanie będzie zupełne, kiedy zostanie połączony ze swoim panem w Pierwszym Zmartwychwstaniu.

       „O głębokości bogactwa i mądrości, i znajomości Bożej! Jako są niewybadane sądy jego i niedoścignione drogi jego!” (Rzym. 11:33).

poprzednia stronanastępna strona