Teraźniejsza Prawda nr 310 – 1980 – str. 41
towarzyszyły wybuchy gwałtu, jak na przykład w Pakistanie. Można się spodziewać więcej przejawów przemocy. W obecnych czasach wszechświatowego szybkiego rozgłosu zło z łatwością przenosi się “z narodu do narodu” (Jer. 25:32).
Zbrodnia i terroryzm nie słabną, lecz wzrastają. Zabicie brytyjskiego bohatera wojennego, lorda Mountbattena, na statku bombami irlandzkich rewolucjonistów jest tego niedawnym znamiennym przykładem.
Sześć dni żmudnych wysiłków prezydenta Cartera zakończyło się podpisaniem porozumienia pokojowego przez izraelskiego premiera Begina i egipskiego prezydenta Sadata, kończącym około 30 lat trwającą wojnę pomiędzy Izraelem i Egiptem. Jednakże pozostałe kraje arabskie nie zaaprobowany tej akcji. Niektóre (na przykład Libia) nadal pozostają w silnej opozycji do Izraela. Coraz większą sympatię okazuje się Palestyńczykom, z silnym poparciem wielu dla OWP.
Zainteresowanie zaopatrzeniem w ropę i współzawodnictwo w zdobyciu jej oraz innych źródeł energii nie maleje. Arabowie oraz pozostałe kraje eksportujące ropę ciągle podnoszą ceny i osiągają wielkie zyski. Za te dochody niektórzy kupili ziemię i różne przedsiębiorstwa oraz interesy handlowe w USA i innych krajach. Awaria reaktora nuklearnego na Wyspie Trzech Mil, w stanie Pensylwania, zahamowała znacznie program badań energii nuklearnej i w ten sposób pogłębiła kryzys energetyczny.
INFLACJA I POKREWNE ZAGADNIENIA
Wyższe ceny ropy z kolei zwiększyły bardzo inflację z poważnymi skutkami ekonomicznymi w krajach, które muszą ropę kupować, szczególnie w niektórych krajach rozwijających się.
Stopa procentowa inflacji w 1979 roku w niektórych krajach przedstawiała się następująco: USA 13,9% (począwszy od średniego poziomu 6,7% w latach 1970-1978), Kanada 11,6 % (od 7,6%), Francja 11,5% (od 9%), Grecja 27,5% (od 12,4%), Włochy 18,6% (od 12,8%), Meksyk 24% (od 15,1%), Argentyna 172,6% (od 117,2%). Ceny złota i srebra w ubiegłym roku uległy podwojeniu jako wyraz osłabienia zaufania w pieniądzu papierowym. Wielu kupowało drogie metale, klejnoty itd. jako zabezpieczenie przed inflacją.
Dolar USA w stosunku do innych walut uległ dalszemu osłabieniu. Obecnie za dolara kupuje się mniej niż połowę marek niemieckich (RFN) i około jedną trzecią franków szwajcarskich w stosunku do jego relacji do tych walut sprzed dekady. To stanowi mniej niż jedną dziesiątą pierwotnej wartości w złocie. Aby powstrzymać inflację i ratować chwiejącego się dolara, USA ustanowiły nowe drastyczne mierniki włączając znaczne podwyższenie stopy procentowej od pożyczek i ustanawiając nowy system kontrolny banków. Stworzyło to poważne problemy w sferze budownictwa
kol. 2
i inne ryzyka w działalności przedsiębiorstw.
Z pewnością istnieją liczne dowody wielkiego, z ludzkiego punktu widzenia trudnego do opanowania, kryzysu jaki obecnie panuje w sprawach świata — “uciśnienie narodów z rozpaczą”. Zaprowadzenie porządku w tym chaosie należy do Królestwa Bożego i Chrystusowego na ziemi z doskonałymi ludźmi — Godnymi — przy sterze.
PODRÓŻE PAPIEŻA DO MEKSYKU I POLSKI
O podróżach papieża do Ameryki Łacińskie Polski, Irlandii i USA telewizja i inne środki masowego przekazu udzielały obszernych i przychylnych informacji a także nadawano im rozgłos innymi sposobami. Papież przybywając do różnych krajów całował ziemię, manifestując ujmującą, przyjemną, łaskawą, ludową i pozytywną postawę, która w wielu wzbudziła do niego sympatię. Towarzyszyły mu ogromne tłumy i uczestniczyły w mszach.
Około połowy z 700 milionów rzymskokatolików żyje w Ameryce Łacińskiej. Wielu z nich znajduje się w biedzie, wielu jest politycznie dyskryminowanych. Przepaść pomiędzy stosunkowo nielicznymi bogatymi a licznym biednymi powiększa się każdego roku. Istnieje brak księży, a także występują różnice poglądów w większości rejonów pomiędzy teologami konserwatywnymi i tak zwanymi “liberałami”, krytykującymi obecną strukturę społeczną i ekonomiczną. Niektórzy księża są aktywistami przeciwko temu porządkowi, co wywoływało liczne spory. Wspomniane warunki stanowią groźbę dla rzymskokatolickiego kościoła w Ameryce Łacińskiej. Wielu go opuściło łącząc się z grupami protestanckimi.
Do tej utrapionej domeny swego kościoła papież przybył poważnie starając się ponownie zaprowadzić jedność i jasno wykazać rzeczywistą troskę o społeczną sprawiedliwość. Jego celem podczas Konferencji Biskupów Ameryki Łacińskiej w Puebla, Meksyk, prawdopodobnie było przywołanie swego kościoła do porządku przez nakazanie księżom unikanie przemocy w walce klasowej a popierania ludzkich praw w oparciu o Ewangelię. Mimo że wizyta papieża może, do pewnego stopnia, podeprzeć upadający kościół, to jednak tylko mała zwłoka nastąpiła w jego zupełnym zniszczeniu.
Wizyta papieża w Polsce, w jego rodzinnym kraju, w którym przeważa ludność katolicka, była emocjonalnym i triumfalnym ponownym połączeniem się z wielkimi tłumami wszędzie — w Warszawie, Gnieźnie, Częstochowie i Krakowie. Jak się spodziewano, podniosło to kościół rzymsko-katolicki w Europie Wschodniej.
Kościół rzymskokatolicki ma także kłopoty w Europie Zachodniej. Liczba wyświęconych księży w kościele rzymskokatolickim bardzo spadła a wzrosła liczba tych, którzy