Teraźniejsza Prawda nr 534 – 2015 – str. 40
W przewidujący sposób opiera się ona na ukrzyżowaniu Jezusa, gdyż Jego powolna śmierć poniesiona w ten sposób, z dręczącym bólem fizycznym i cierpieniem umysłowym, stosownie wyobraża doświadczenia śmierci ofiarniczej i towarzyszące jej powolne, porażające zmysły cierpienia fizyczne i umysłowe. Ponadto krzyż ilustruje taką śmierć także z punktu widzenia innych. Przebicie rąk Jezusa gwoździami celnie pokazuje, jak służba ofiarnicza jest zniekształcana przez wrogów powodujących cierpienia tych, którzy się ofiarują. Przebicie Jego stóp ukazuje natomiast, jak w taki sam sposób zniekształcane jest postępowanie wiernych jednostek. Przebicie Jego boku obrazuje, jak przykrości wyrządzane przez nieprzyjaciół przebijają serca wiernych ofiarników. Okoliczności ukrzyżowania Jezusa dostarczają innych stosownych obrazów. Publiczny charakter Jego cierpień jest odzwierciedlony w takim samym typie cierpień tych, którzy podążają za Nim. Jego ukrzyżowanie poza bramami miasta jest typem odrzucenia wiernych od społeczności z nominalnym ludem Bożym. Wreszcie, urąganie Jezusowi przez tłum i czynienie mu zarzutów reprezentuje podobne zachowanie nominalnego ludu Bożego wobec Jego naśladowców. Pod tym oraz innymi względami ukrzyżowanie Jezusa obrazuje niesienie krzyża przez Jego uczniów.
CO SYMBOLIZUJE KRZYŻ
Symbol krzyża, tak jak jest użyty w naszym głównym wersecie, odnosi się do trudności, kłopotów i cierpień towarzyszących nam na wąskiej drodze – drodze poświęcenia. Choć były już one opisywane na tych łamach, powtórzenie ich nie będzie niestosowne, bowiem ponowne zastanowienie się nad nimi podkreśli ich znaczenie w naszych sercach i umysłach.
__________
W ramce
A ktokolwiek nie niesie krzyża swego, a idzie za mną, nie może być uczniem moim. Łuk. 14:27
_____________
Należą do nich straty, rozczarowania, opóźnienia, ograniczenia, wady, braki i słabości nasze własne i innych, kary, trudy, konieczności, odosobnienie, niezrozumienie, spory, zaprzeczanie, kontrowersje, podziały, przesiewania, wyobcowanie, wyłączenie ze społeczności, wrogość, fałszywe świadectwa, obmowy, lżenie, zarzuty, bóle, choroby, smutki, prześladowanie, pokusy, śmierć itd.
Podjęcie krzyża oznacza nieoszczędzanie samych siebie, nieunikanie doświadczeń i niepoddawanie się im, ale stanowcze zmagania z nimi i znoszenie ich na wąskiej drodze poświęcenia.
POWODY DO PODJĘCIA I NIESIENIA KRZYŻA
Istnieją ważne powody, dla których powinniśmy podjąć krzyż i nieść go wiernie aż do końca naszej wąskiej drogi. Słowo Boże mówi jasno, że jest to coś, co wierny lud Boży powinien czynić.
__________
W ramce
Tak jest, wszyscy, którzy chcą żyć pobożnie w Chrystusie Jezusie, prześladowanie znosić będą. Ludzie zaś źli i oszuści coraz bardziej brnąć będą w zło, błądząc sami i drugich w błąd wprowadzając. 2Tym. 3:12, 13
_____________
„Przez wiele ucisków musimy wnijść do królestwa Bożego” (Dz. 14:22).„Wszyscy, którzy chcą pobożnie żyć w Chrystusie Jezusie, prześladowani będą” (2Tym. 3:12).„Choćby mię i zabił, przecię w nim będę ufał” (Hiob 13:15).„Będzieli mię doświadczał, jako złoto wynijdę” (Hiob 23:10).„We dnie i w nocy ociężała nademną ręka twoja” (Ps. 32:4).„Wiele złego przychodzi na sprawiedliwego” (Ps. 34:20).„Wszystkie powodzi twoje i nawałności twoje na mię się zwaliły” (Ps. 42:8).„Weszliśmy byli w ogień i w wodę, wszakżeś nas wywiódł na ochłodę” (Ps. 66:12).„Byłem zaniepokojony, tak iż nie mogłem mówić” (Ps. 77:5, BW).„Przez cały dzień urągają mi nieprzyjaciele moi” (Ps. 102:9).„Ucisk i boleść przyszła na mię” (Ps. 116:3).„Wypróbowałem cię w piecu utrapienia” (Izaj. 48:10, BT).
„Każdą latorośl, która we mnie owocu nie przynosi, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby obfitszy owoc przyniosła” (Jana 15:2). „Na świecie ucisk mieć będziecie” (Jana 16:33). „Gdy zewsząd uciśnieni bywamy […], powątpiewamy […], prześladowanie cierpimy […], bywamy porzuceni […]; zawsze umartwienie [dosłownie: poddawanie śmierci] Pana Jezusowe na ciele nosimy […], zawsze […] bywamy wydawani na śmierć […]. Dlatego śmierć mocy swojej w nas dokazuje […] ale choć się też nasz zewnętrzny człowiek kazi […], króciuchny i lekki ucisk nasz” (2Kor. 4:8-12, 16, 17). „Ale we wszystkim zalecając samych siebie, jako słudzy Boży, w wielkiej cierpliwości, w uciskach, w niedostatkach, w utrapieniach, w razach, w więzieniach, w potłukaniu” (2Kor. 6:4, 5). „Wiedząc, iż się takoweż