Teraźniejsza Prawda nr 531 – 2014 – str. 64
DZIĘKCZYNIENIE
„Wysławiajcie Pana, albowiem dobry, albowiem na wieki miłosierdzie Jego”. Ps 107:1.
Dzień Dziękczynienia podoba się nam wszystkim i jesteśmy zadowoleni, że Ojcowie Pielgrzymi wiele lat temu zapoczątkowali ten zwyczaj. Oni zaplanowali go na koniec żniw, aby świętować pomyślne zbiory i prawdopodobnie dziękować za hojność Indian. Mężczyzna czy kobieta, bogaty czy ubogi, wykształcony lub niewykształcony, zniewolony lub wolny, który nie ma w znacznej mierze rozwiniętej cechy czci, nie jest w stanie wyrażać wdzięczności i szacunku dla swojego Stwórcy. Jesteśmy zadowoleni, że duża część Stanów Zjednoczonych, a także inne kraje, zwracają się do Boga i obchodzą Dzień Dziękczynienia z wdzięcznymi sercami oraz oddają Bogu dzięki za okazane błogosławieństwa.
Przywilej składania podziękowań Bogu, naszym rodzinom i bliskim przyjaciołom od dawna jest ceniony przez społeczeństwa świata. On pomaga cementować więzi, które utrzymują razem całe społeczności. Ogólnie mówiąc, odczuwanie pewnego rodzaju wdzięczności wydaje się naturalne dla ludzkiej natury, nawet jeśli to uczucie nie zawsze jest wyrażane. Dziękczynienie, o jakim tutaj mówimy, wynika z wiary w przyjaźń, jaką mamy dla tych, których miłujemy; jest to zaufanie, powodujące, że pragniemy udzielać się w rodzinnych spotkaniach, wspominając szczególne wydarzenia z przeszłości.
Następnie, dodając do tej rodzinnej radości, niektórzy wchodzą w społeczność z Niebiańskim Ojcem przez wiarę i są w stanie rozumieć radości sprawiedliwych wyrażone przez Dawida: „Ale sprawiedliwy będzie się weselił w PANU, a będzie w Nim ufał; i będą się chlubili wszyscy, którzy są uprzejmego serca” (Ps. 64:1). Zaczynamy rozumieć wartość prowadzenia przez Jego Słowo, przewodnictwa Jego Ducha, Jego świętego usposobienia w nas i uczymy się dostrzegać prowadzenie przez Jego Opatrzność. Coraz bardziej doceniamy społeczność z tymi, którzy mają tę samą cenną wiarę, czerpiąc od nich wsparcie i pocieszenie.
W tym czasie dziękczynienia jest wielu, dla których pozostaje ono uroczystym, nabożnym i radosnym wydarzeniem, a ich myśli i pragnienia serca kierują się szczególnie w stronę rodziny i spraw duchowych, do rozmyślań o wielkiej Boskiej miłości do nas wyrażonej w posłaniu na ziemię i ofiarowaniu Jezusa Chrystusa (Jana 3:16). Dzieci i ci w każdym wieku, mający młodego ducha, w wielu miejscach na świecie wychodzą w wigilię Narodzenia Pańskiego i śpiewają dla innych o radości z faktu, że Jezus przyszedł na ziemię i narodził się, by ich zbawić z grzechu i śmierci. Wiele pobożnych słów jest rozprzestrzenianych w ten lub inne sposoby, a ludzie, którzy rzadko ze sobą rozmawiają, w okresie Świąt znajdują sposobność, by podzielić się przesłaniem pokoju na ziemi i dobrej woli wobec ludzi.
Otwórzmy nasze serca na radość świętowania, tak jak niebiańskie zastępy szczególnie radowały się i chwaliły Boga po narodzeniu się Pana Jezusa jako człowieka: „A zaraz z aniołem przybyło mnóstwo zastępów anielskich chwalących Boga i mówiących: Chwała na wysokościach Bogu, a na ziemi pokój, dobra wola wobec ludzi” (Łuk. 2:13,14, KJV). Ta radość dziękczynienia i przywilej obchodzenia Narodzenia Pańskiego pozwala nam uświadomić sobie jego ważność w Boskim Planie, tak jak poddani ziemskim królom radują się z narodzenia syna i dziedzica tronu. Czy zatem nie powinniśmy ich naśladować? Radujmy się z przywileju obchodzenia narodzenia człowieka Chrystusa Jezusa wraz z innymi ludźmi w każdym czasie, ciesząc się i chwaląc Boga za narodzenie Jezusa jako człowieka i uświadamiając sobie jak ważny On jest w Boskim Planie!
Niezależnie od historycznego podobieństwa do dawania prezentów przez pogan, niesamolubne dawanie niewielkich prezentów i pamiątek w czasie Świąt Narodzenia Pańskiego wydaje się być szczególnie właściwe, ponieważ Bóg przez cały czas udziela i zachęca do tego innych Łuk. 11:13). Jak dobry i łaskawy jest Bóg Jehowa, umieszczając w sercu i umyśle człowieka pragnienie i potrzebę dziękczynienia. A ten dzień jest tak powszechnie przeznaczany, by upamiętnić dar odkupienia złożony przez Jego drogiego Syna!
Niech wszyscy będą obficie błogosławieni w tym radosnym okresie dziękczynienia, zawsze zachowując w sercach dobre wieści o Królestwie, radując się Boskim drogocennym darem zbawienia, udzielonym za darmo darem, który stał się możliwy przez naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa! Jesteśmy wdzięczni za waszą silną – wiarę w misję Świeckiego Ruchu Misyjnego (LHMM) i waszą gotowość wyrażania dziękczynienia w tym okresie. Pan mówi: „Miłosierdzie Twoje jest większe niż życie”. Bądźmy gorliwi w naszym poświęceniu, starając się Jemu służyć!
PT, 14, 64.
PAMIĘTAMY
Dnia 02.10.2014 r. w wieku 77 lat zmarł brat Ezaw Najbar ze zboru w Tychach.
Dnia 19.01.2015 r. w wieku 80 łat zmarła siostra Aniela Nabrzeska ze zboru w Leżachowie.
Dnia 11.02.2015 r. w wieku 94 lat zmarła siostra Irena Czajka z d. Petryczko ze zboru w Złocieńcu.
Dnia 13.02.2015 r. w wieku 82 lat zmarła siostra Józefa Ryl ze zboru w Dobryłowie.
Dnia 22.02.2015 r. w wieku 90 lat zmarł brat Bronisław Skiba ze zboru Paary.
Dnia 26.02. 2015 r. w wieku 93 zmarł brat Andrzej Prętki ze zboru Pana w Bydgoszczy.