Teraźniejsza Prawda nr 492 – 2005 – str. 6

 

Ponadto starajmy się doskonalić swoją znajomość Słowa Bożego i jego ducha, starając się równocześnie doskonalić nasze umiejętności przedstawiania Słowa publiczności.

elokwencją, znajomością Biblii itd. nie powinno się powierzać zadania wygłaszania wstępu. Osoba, która sądzi, że jest to okazja do mówienia wszystkiego, co wie na temat Boskiego Planu oraz informowania słuchaczy z góry o tym, co mówca ma zamiar im powiedzieć jest tak samo nie na miejscu jak osoba, która poproszona o modlitwę na rozpoczęcie rozciąga ją do rozmiarów wykładu, marnuje cenny czas i budzi odrazę wszystkich niestosownością swojego zachowania. Więcej złego może zrobić w ciągu dwóch minut osoba przedstawiająca mówcę, niż on sam jest w stanie naprawić w ciągu dwóch godzin.

      Pokora, skromność i zwięzłość są zawsze wielkimi zaletami, lecz są szczególnie właściwe u tych, którzy przedstawiają mówcę, czy to na Zebraniu Domowym, zebraniu z udziałem pielgrzyma czy każdym innym.

MODLITWA

      Przy takiej okazji każdy prowadzący modlitwę powinien uczynić ją jedynie inwokacją. Słuchacze nie zebrali się, by usłyszeć, jak on się modli, lecz by usłyszeć przemówienie. W swojej inwokacji powinien podziękować Bogu za przywileje danej godziny, za wolność zagwarantowaną w naszych czasach, za pragnienie serca poznawania Prawdy oraz za otwartą Biblię. Powinien prosić Pana o Boskie błogosławieństwo na to zebranie – dla zgromadzonych i dla mówcy, aby imię Pańskie było wychwalane, by Prawda postępowała, a wszyscy, którzy miłują sprawiedliwość zostali pobłogosławieni.

      Wstęp również powinien być krótki. Nie powinien brzmieć: „Mówca powie wam, w co wierzymy”, jak gdyby robiąc rozróżnienie pomiędzy słuchaczami a małą grupą wśród słuchaczy, która uważa się za nauczycieli. Z większą pokorą, powinien on być mniej więcej taki: „Jest moim przywilejem i zaszczytem przedstawić mówcę, który przemówi dziś po południu. Przybywa on do nas pod patronatem Sług Sztandaru Biblijnego przynosząc nam, jak wierzymy, przesłanie ze Słowa Bożego. Ufamy, że będzie ono przekonywujące, zachęcające i pomocne. Słuchajmy ze szczerością, pamiętając słowa Mistrza, iż mamy zostać uświęceni przez Prawdę oraz że Słowo Jego jest Prawdą. Dlatego radujmy się w miarę jak będziemy słuchać Słów Pańskich uszami naszych serc. A teraz przedstawiam wam ******, który przemówi na temat *******.

ODPOWIEDNI UBIÓR

      Przy tej okazji może okazać się korzystne omówienie kwestii kilku prostych zasad ubioru dla braci usługujących jako przewodniczący na zebraniach lokalnych, na konwencjach lub jako mówcy, czy też prowadzący badania, zebrania świadectw czy modlitw. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że kiedy znajdujemy się przed braćmi w funkcji przemawiającego lub nauczającego, przedstawiamy Pana. Dlatego jako Jego ambasadorowie starajmy się chwalić Jego imię nie tylko swoją postawą i mową, lecz i tym, jak jesteśmy ubrani przynosząc przez to uznanie Mistrzowi i przesłaniu Ewangelii. Dlatego zalecane jest, by brat był zadbany, odpowiednio ubrany w starannie wyprasowany garnitur o umiarkowanym kroju i kolorze, białą koszulę z odpowiednim krawatem i wypolerowane buty.

PRZEDSTAWIANIE PRAWDY NA ZEWNĄTRZ

      Ponadto starajmy się doskonalić swoją znajomość Słowa Bożego i jego ducha, starając się równocześnie doskonalić nasze umiejętności przedstawiania Słowa publiczności. Zaprzyjaźnijmy się ze słownikiem języka polskiego oraz kupmy i używajmy słownika synonimów. Dostarczy on wielu wyrażeń o podobnym znaczeniu, dzięki którym będziemy mogli uniknąć używania wciąż tego samego słowa. Niektóre słowa, których mamy skłonność nadużywać to werset, bracia i znajdujemy. Nadmierne powtarzanie tych samych słów może uczynić waszą przemowę bardzo monotonną w odbiorze. Przy okazji uczmy się nowych słów, włączajmy je do naszych codziennych zwykłych rozmów, a potem będą one w sposób naturalny używane w naszych przemowach na temat Biblii. Wielu braci źle rozumie i z tego powodu źle używa słów, które przedstawiają w swych przemówieniach. Radzimy skupić się na prawidłowej wymowie słów, sprawdzając nawet te słowa, których jesteśmy raczej pewni. Mówcy powinni nauczyć się używać modulacji swojego głosu i nie mówić z tą samą głośnością, czy to za głośno, czy za cicho, czy też najczęściej w sam raz.

poprzednia stronanastępna strona