Teraźniejsza Prawda nr 491 – 2004 – str. 62
waszej prośby o uznanie za osobę sprzeciwiającą się służbie wojskowej z powodów sumienia. Pisma te mogą okazać się bardzo ważne. Nie jest konieczne, by ich autorzy zgadzali się z waszymi poglądami. Najlepsze pisma są często pisane przez osoby, które nie zgadzają się z poglądami osoby sprzeciwiającej się służbie wojskowej z powodów sumienia, ale wierzą w jego lub jej szczerość. Wskazane są dwa lub trzy dobre pisma. Pisma te jak również wasze oświadczenie mogą zostać poddane rewizji, jeśli i kiedy będziecie musieli ubiegać się o status osoby sprzeciwiającej się służbie wojskowej z powodów sumienia. Jeśli zostaniecie wezwani na przesłuchanie w kwestii poboru, wolno wam będzie wezwać świadków, a autorzy pism (CCW lub LHMM) będą mogli stawić się w waszym imieniu.
Jeśli oraz kiedy rozpocznie się pobór, będziecie mieli wtedy wszystkie odpowiedzi na pytania na swoim formularzu plus pisma poparcia w aktach CCW oraz w swojej organizacji religijnej lub agencji doradczej. Będziecie także mieli swój własny egzemplarz. (Te dokumenty będą nieocenione przy dokumentowaniu waszej prośby o uznanie za osobę sprzeciwiającą się braniu udziału w walce zbrojnej z powodów sumienia.)
PODJĘCIE DECYZJI O ZAREJESTROWANIU SIĘ:
1. Znajdź urząd pocztowy do zarejestrowania się, który posiada i udostępnia kserokopiarkę.
2. Napisz czytelnie czarnym atramentem przez środek formularza zarejestrowania: JESTEM OSOBĄ SPRZECIWIAJĄCĄ SIĘ WOJNIE W JAKIEJKOLWIEK FORMIE. Nie jest to kategoria, ale może pomóc ci później w udokumentowaniu twojego stanowiska jako osoby sprzeciwiającej się służbie wojskowej z powodów sumienia.
3. Zrób kserokopię swojego formularza zarejestrowania do własnego archiwum zanim przedstawisz ją pracownikowi poczty celem opieczętowania datownikiem i oparafowania.
4. Mając w pamięci, iż na razie nie ma żadnego prawdziwego poboru, sam musisz podjąć decyzję o tym, czy złożyć kompletne oświadczenie o swoich przekonaniach co do sprzeciwu wobec służby wojskowej z powodów sumienia w aktach twojej organizacji religijnej, Ośrodku ds. Sumienia i Wojny lub jakiejkolwiek innej agencji doradczej.
OSOBY SPRZECIWIAJĄCE SIĘ SŁUŻBIE WOJSKOWEJ Z POWODU SUMIENIA
A REJESTRACJA POBOROWYCH
Od wszystkich mężczyzn mieszkających w Stanach Zjednoczonych, którzy urodzili się 1 stycznia 1963 r. lub po tej dacie wymaga się zgłoszenia do rejestracji poborowych w przeciągu 30 dni od ukończenia 18 lat, chyba że są oni cudzoziemcami, którzy przebywają w USA na podstawie tymczasowych wiz. Karą za niestawienie się do rejestracji może być wyrok więzienia do pięciu lat oraz/lub grzywna do 250.000 dolarów. W przyszłości może być wymagana rejestracja kobiet.
W systemie nagłej mobilizacji jedynie rejestracja odbywa się aż do ogłoszenia stanu zagrożenia narodowego i przywrócenia przez Kongres władzy Prezydenta do powoływania do wojska. Kategorie trudnej sytuacji życiowej i sprzeciwu z powodów sumienia nie są przyznawane zanim zarejestrowany nie otrzyma zawiadomienia o powołaniu do wojska. Kiedy rozpocznie się pobór mobilizacyjny w ciągu 10 dni od otrzymania zawiadomienia o powołaniu zarejestrowany musi zgłosić się do wyznaczonej Wojskowej Komendy Uzupełnień celem odbycia badań i wcielenia do wojska, chyba że ubiega się o kategorię inną niż 1-A (nadaje się do służby wojskowej). W przypadku kategorii innych niż 1-A Ministerstwo Obrony wstrzyma powołanie na sześć miesięcy.
Rejestrując się wstrzymujący się od służby wojskowej z powodów sumienia (na razie tylko płci męskiej) powinien zwrócić uwagę na swoim formularzu zgłoszenia, iż z powodu wychowania i przekonań jest w swoim sumieniu przeciwny braniu udziału w wojnie w jakiejkolwiek formie i powinien zrobić kserokopię karty przed oddaniem jej pracownikowi poczty. (NIE OZNACZA TO, IŻ WŁADZE WOJSKOWE ODNOTUJĄ JEGO PRZEKONANIA TERAZ). Władze wojskowe niszczą oryginalne karty rejestracyjne po ich zapisaniu na mikrofilmie, a sprzeciwiający się służbie wojskowej z powodów sumienia, którzy umieścili taką notatkę na karcie rejestracyjnej i tak będą musieli prosić o kategorię sprzeciwiającego się służbie wojskowej z powodów sumienia jeśli otrzymają zawiadomienie o powołaniu. Pierwotna prośba jest przedstawiana na formularzu 9 i jest dokumentowana na formularzu 22. (Nie wykorzystuj żadnej luki na wpisywanie tego, w co nie wierzysz – może to jedynie wprowadzić zamieszanie lub unieważnić prośbę).
W przypadku powołania sprzeciwiający się służbie wojskowej z powodów sumienia powinien mieć przygotowaną wcześniej teczkę dokumentującą jego przekonania. W teczce tej powinna się znaleźć przynajmniej kserokopia karty rejestracyjnej, wyczerpujące oświadczenie na temat przekonań oraz listy poparcia dla tego oświadczenia. Takie dowody mogą zostać przedstawione lokalnej komisji, która wysłucha prośby o przyznanie kategorii sprzeciwiającego